2024.10.03

Elhozzuk a fenntartható jövőt Budapestre

Az ArrivaBus tartalék járművekkel együtt 82 darab tisztán elektromos BYD busszal fejleszti a budapesti közösségi közlekedést, és ezzel új korszakot nyit Budapesten. Az új flotta nem csak a város számára jelent új mérföldkövet, hanem az egyik legnagyobb, új technológiás BYD pengeakkumulátoros flotta mobilizációját is jelenti. Ezzel a magyar főváros lesz az első európai főváros, amely ezt a vadonatúj technológiát napi forgalomban üzemelteti. A járművekkel 2026 év elejétől találkozhatnak az utasok.

 

Az ArrivaBus elnyerte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) által kiírt, elektromos autóbuszos közösségi közlekedési szolgáltatás nyújtására vonatkozó tendereket. A tenderek értelmében a vállalat 2026 év elejétől több ütemben összesen 82 darab tisztán elektromos, vadonatúj szóló és csuklós autóbusszal fejleszti Budapest közösségi közlekedését. A járművek elsősorban a főváros belső területeit átszelő, meghatározó vonalakon közlekednek majd.

 

Az elnyert E3 tender értelmében a tartalékokkal együtt 58 db BYD B12 típusú szóló autóbusz, az E4 tender értelmében pedig 24 db BYD B19 típusú csuklós autóbusz érkezik. Mindkét szerződés tartalmaz opciós járműlehívási lehetőséget is. A szóló járművek 32 ülőhellyel és összesen 87 fős befogadóképességgel, a csuklós buszok 41 ülőhellyel és összesen 125 fős befogadóképességgel rendelkeznek. Mindkét típus alacsonypadlós és lítium-vas-foszfát akkumulátorral rendelkezik, amely 491, illetve 563 kW teljes kapacitású. A járművezetők kényelmét digitális tükör és ülésfűtés is szolgálja.

 

Az Arriva stratégiájában kiemelt jelentőséggel bír a fenntarthatóság, amelynek fontos eleme a közösségi közlekedés elektrifikációja. Ennek megvalósításáért a vállalat már évek óta készül arra a nagyszabású fejlesztésre, melynek jegyében az Andor utcai buszgarázst egy modern, 21. századi elvárásoknak megfelelő, elektromos autóbuszok kiszolgálására alkalmas telephellyé alakítja át. Ezzel párhuzamosan minden digitálissá válik, így a buszok töltése is. Az Andor utcai garázs menedzselése is átalakul: egy új telephelyi menedzsment rendszer bevezetésével összehangoltan és átfogóan lehetséges majd kezeli nem csak a buszokat, de az összes telephelyi folyamatot is. 

 

Az Arriva az első hazai piaci közösségi közlekedési szolgáltató, amely ekkora léptékű saját beruházással és saját tulajdonú elektromos buszflottával szolgálja ki a megrendelő BKK és az utasok mai és jövőbeni igényeit. Ez az óriási fejlesztés nemcsak a jelenlegi fővárosi közlekedési infrastruktúra megújítását jelenti, hanem egy zöldebb, környezetbarát jövő alapjait is lerakja. 

 

A közösségi közlekedés már ma is a legfenntarthatóbb közlekedési forma, tisztább és környezetbarátabb megoldásokat kínál az embereknek a barátokkal, családdal, munkahelyekkel és iskolákkal való kapcsolattartásra. Az Arriva Csoport fő célja, hogy autóbusz flottáik belátható időn belül átálljanak az alternatív üzemanyagokra és a zéró kibocsátású technológiákra, és hogy a vállalat olyan fenntartható jövőt építhessen, ahol a közösségi közlekedés nem csupán egy választás, hanem a legjobb választás. 

 

Ahhoz, hogy ezt a szolgáltatást az ArrivaBus a legmagasabb színvonalon láthassa el, kiemelt feladatának tartja, hogy a járművezetői szakmát igazi életpályává, vonzó hivatássá alakítsa. Ezt szem előtt tartva alakították ki az autóbusz-vezetők számára létrehozott komplex toborzási és képzési programukat is. A járművezetői utánpótlásban is kiemelt szerepe van az új flotta érkezésének, hiszen az Arrivás autóbusz-vezetőknek elsőként lesz lehetősége egy modern, környezetbarát, új fejlesztésű elektromos buszflottát vezetni.

 

Az ArrivaBus az idei évben már a második jelentős fejlesztést hajtja végre a budapesti közösségi közlekedésben, hiszen a sikeresen elnyert C2 és C4 jelű szolgáltatási tenderek keretében összesen 100 db, vadonatúj Mercedes Citaro C2G típusú csuklós autóbuszt hoz Budapestre.

 

Címlapképünkön a B19 típusú csuklós autóbusz. Fotó: BYD.

 

Dr. Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója és Körmendi Anikó, az Arriva Hungary vezérigazgatója aláírják az E3 és E4 szolgáltatási szerződéseket

 

Körmendi Anikó és Krenner László, a BYD közép-kelet-európai értékesítési vezetője aláírják a járművek szállításáról szóló szerződést